Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej

Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków

Biblioteka Jagiellońska, sala wystawowa, 12–26 lipca 2019

Kurator wystawy: Michał Lewicki

Aranżacja wystawy: Michał Worgacz

Realizacja wystawy: Sekcja Wydarzeń Kulturalnych Biblioteki Jagiellońskiej

Prace konserwatorskie: Sekcja Konserwacji Biblioteki Jagiellońskiej

Reprodukcje obiektów: Sekcja Reprografii Biblioteki Jagiellońskiej

Opracowanie katalogu: Michał Lewicki

Tłumaczenie: Jacek Partyka

Koordynator projektu: Stanisław Hrabia

Wystawa zorganizowana została z okazji odbywającego się w dniach 14–19 lipca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie dorocznego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji (IAML).

Wernisaż: 12 lipca 2019, godz. 12:00

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach:

10:00–18:00 (15–19 lipca 2019)
10:00–15:00 (22–26 lipca 2019)

Wystawa dostępna w wersji elektronicznej w Bibliotece Kraków: Filia nr 3, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 i Filia nr 21, ul. Królewska 59

Celem wystawy jest zaprezentowanie wyboru szczególnie cennych i interesujących rękopisów i druków muzycznych, przechowywanych w murach Biblioteki Jagiellońskiej. Muzykalia zostały zestawione i ukazane w taki sposób, by oddać w miarę możliwości chronologię gromadzenia i przyrastania kolekcji oraz historyczne przemiany w profilu gromadzonych zbiorów. Starano się przede wszystkim wydobyć specyfikę kolekcji muzykaliów, wynikającą z jednej strony ze ścisłego, genetycznego powiązania zbiorów Biblioteki z dydaktyczną i naukową działalnością Uniwersytetu, z drugiej strony z funkcjonowania Biblioteki Jagiellońskiej w świadomości Polaków, co najmniej od XIX wieku, jako bibliotheca patria – biblioteka ojczysta, mająca gromadzić skarby polskiej, narodowej kultury, z trzeciej zaś, z faktu, że przechowywane w niej muzykalia mają doniosłe znaczenie nie tylko dla lokalnej, ale również europejskiej i światowej kultury muzycznej.

Wystawa została zorganizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków.